Nano'nun Günlüğü…

Ideallerimi gerceklestirmek icin arastiriyorum, Unutmamak icin yaziyorum!

  • Bulundugunuz Sayfa: 
  • Ana Sayfa
  • data mining

Web Madenciligi – Web Mining

Gönderim Haziran 15th, 2012

Data Mining’in internet ortaminda ki bir calisma yontemi olarak Web Mining’i dusunebiliriz. Peki web madenciliginde isleyecegimiz ham verileri elde ederken nasil bilgiler toplayabiliriz ; sayfalarinizi ziyaret eden kisilerin biraktiklari bilgiler, hangi sayfalari daha sik ziyaret ettigi, sayfanizin hangi sayfalarla birlikte daha cok ziyaret edildigi vb. bilgilerin genelde uye olurken form’da doldurduklari bilgilerden olusan bilgi toplulugu sayesinde web madenciliginde kullanabiliriz diyebiliriz.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: ,
Bulundugu Konu Basliklari Bilgisayar Mühendisi, Genel, Web Programlama, Yazilim | Yorum Yok »

Java – Veri Madenciligi / SQL Viewer

Gönderim Aralık 8th, 2011

Bu uygulamamizda ODBC ile ayarladigimiz veri tabani dosyamizdan verilerimizi cekip sorgulamalarimizi yapicaz… Ayni zaman da null veriler varsa bunlari buldurtup kullanicidan veri girilip girilmeyecegini veya bu verilerin silinip silinmeyecegi hakkinda onay alacagiz.

Açık Veritabanı Bağlantısı (ODBC),

bir tür veritabanından (veri kaynağı) diğer tür veritabanına veri taşımak için kullanabileceğiniz bir teknolojidir. Bunun için doğru sürücüye gereksiniminiz vardır. Bu surucu ayarlarini da ODBC ayarlari ile yapmaktayiz.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Java, Yazilim | Yorum Yok »

Java’da Karar Agaclari – ID3 Algoritmasi

Gönderim Aralık 7th, 2011

Karar Agaçları, Temel sınıflandırma tekniklerinden biri olan karar agaçları; verileri belli nitelik degerlerine göre sınıflandırmaya yarar. Bunun için algoritmaya girdi olarak verilerin belirlenen belli nitelikleri, çıktı olarak da verilerin belli bir niteligi verilir. Algoritma bu çıktı niteligindeki degerlere ulasmak için hangi girdi nitelik degerlerinin olması gerektigini agaç veri yapılarını kullanarak kesfeder.

Karar agaçları, yaygın olarak kullanılan sınıflama algoritmalarından birisidir. Karar agacı yapılarında, her dügüm bir nitelik üzerinde gerçeklestirilen testi, her dal bu testin çıktısını, her yaprak dügüm ise sınıfları temsil eder. En üstteki dügüm kök dügüm olarak adlandırılır. Karar agaçları, kök dügümden yaprak dügüme dogru çalısır.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Java, Yazilim | Yorum Yok »

Excel’den Arff Formatina Donusumu Saglayan Program

Gönderim Ekim 12th, 2011

Veri Madenciligi programi Weka’da Excel dosyamizda ki tum bulunan verileri, arff (attribute relation file format) formatina cevirip, program icerisinde inceleyebilmemiz icin bir donusturme programi gerceklestiricez…

NOT : Bu program Suleyman Demirel Universite’sinde Bilgisayar Muhendisligi sinifi Veri Madenciligi dersi icin gelistirmis oldugum bir programdir…

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Java, Yazilim | Yorum Yok »

Veri Madenciligi – Preprocess > OpenDB Islemleri…

Gönderim Ekim 7th, 2011

Bu makale de bir once ki makalemde olusturmus oldugum dosyanin verilerini bir Microsoft Access dosyasina aktariyoruz…

Ve sonuc olarak olusturmus oldugumuz veri tabani dosyasini weka yaziliminda SQL VIEWER ekraninda baglantilarini saglayip, sorgulamalarimiz sonuclarini gorebilecegiz.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Yazilim | Yorum Yok »

Veri Madenciligi – CSV Formatinda Calismalar…

Gönderim Ekim 7th, 2011

Bu makalemde weka yazilimin da CSV dosyalarini nasil okuyabilecegimizi ve ayni zaman da elimizde ki verileri csv’ye nasil aktarabilicegimizi anlatmaya calisacagim.

Weka’nin .arff  (attribute relation file format) uzantili dosyasini Excel’de Csv formatina donusturebilmemiz icin sirasiyla su islemleri gerceklestirmemiz lazim….

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Yazilim | Yorum Yok »

Veri Madenciligine Genel Bir Bakıs…

Gönderim Ekim 7th, 2011

Veri Madenciligine Genel Bir Bakıs

Verideki egilimleri, iliskileri ve profilleri belirlemek için veriyi sınıflandıran bir analitik araç olup bu amaçla bilgisayar yazılımları gelistirilmistir. VM yazılımları; kümeleme, dogrusal regresyon, sinir agları, Bayes agları, görsellestirme ve agaç tabanlı modeller gibi birçok teknigi içerir. VM uygulamaların da önceleri sadece istatistiksel yöntemler kullanılmıstır. Bununla birlikte, bugünün VM teknolojisinde veri kümelerindeki egilim ve iliskileri kısa zamanda saptayabilmek için yüksek hızlı bilgisayarlar kullanılmaktadır. Böylece VM, gizli egilimleri minimum çaba ile çok kısa bir sürede kolayca ortaya çıkarmaktadır.

Veri Madenciligi Teknikleri

VM teknikleri islevlerine göre 3 temel grupta toplanır:
• Sınıflama,
• Kümeleme,
• Birliktelik kuralları ve sıralı örüntüler.
Sınıflama, verinin önceden belirlenen çıktılara uygun olarak ayrıstırılmasını saglayan bir tekniktir. Çıktılar, önceden bilindigi için sınıflama, veri kümesini denetimli olarak ögrenir. Kümeleme, verideki benzer kayıtların gruplandırılmasını saglayan bir tekniktir. Birliktelik analizi, bir veri kümesindeki kayıtlar arasındaki baglantıları arayan denetimsiz VM teknigidir. Birliktelik analizi çogu zaman perakende sektöründe süpermarket müsterilerinin satın alma davranıslarını ortaya koymak için kullanıldıgından “pazar sepeti analizi” olarak da adlandırılır.

Karar Agaçları

Temel sınıflandırma tekniklerinden biri olan karar agaçları; verileri belli nitelik degerlerine göre sınıflandırmaya yarar. Bunun için algoritmaya girdi olarak verilerin belirlenen belli nitelikleri, çıktı olarak da verilerin belli bir niteligi verilir. Algoritma bu çıktı niteligindeki degerlere ulasmak için hangi girdi nitelik degerlerinin olması gerektigini agaç veri yapılarını kullanarak kesfeder.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: ,
Bulundugu Konu Basliklari Yazilim | Yorum Yok »

Istatistik

  • 1 Uye
  • 334 Yazi
  • 16 Yorum Var