Nano'nun Günlüğü…

Ideallerimi gerceklestirmek icin arastiriyorum, Unutmamak icin yaziyorum!

MikroC – Kara Simsek Uygulamasi

Gönderim Ekim 1st, 2014

cMikro C derleyicisi yardimiyla yazmis oldugumuz kodlarin .hex formatlarini proteus’taki devrelerimize gomerek uygulamalarin simulasyonunu gerceklestirmis oluyoruz. Bu makalemde sizlere kara simsek tabiriyle bilinen 8 led’li Pic18F4550 devresiyle calisan bir uygulamayi taniyor olucam.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Akademik, C / C++, Gomulu Sistem / Embedded System, Sistem, Sistem Programlama, Yazilim | Yorum Yok »

C / C++ Loop Kavramlari

Gönderim Ağustos 17th, 2013

Bu makale ile c / c++ dilinde for, while ve do while dongulerinin guzel bir ornek uzerinde her birinin nasil kullanildigina dair adim adim inceliyor olacagiz.

 

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , ,
Bulundugu Konu Basliklari C / C++, Yazilim | Yorum Yok »

Uygulama Ile Birlikte WPF Nedir?

Gönderim Ocak 1st, 2012

WPF (Windows Presentation Foundation)

.Net’ in grafik alt yapisini olusturan XAML tabanli sistemlerdir. Son kullanicilar icin Microsoft Windows programlarinda yuksek derecede gorsel arayuz saglar. Bu nedenle gelecegin programlama teknolojisi denilebilmektedir.

Ayrica Windows 7 ve WPF ayrilmaz bir ikili gibi gozukmektedir. bunun sebebi Win 7’nin sundugu Multitouch ve Microsoft’un yeni nesil arayuz teknolojisi Surface’ten faydalanarak kullanici arayuz deneyimi yepyeni bir boyuta tasinabilecektir.  Web tabanli bir WPF teknolojisi olan Microsoft Silverlight ile uygulamalar masaustu arabirim zenginliginden hicbirsey kaybetmeden web ve mobil ortamlara tasinabilir, MacOs ve Linux gibi tabanli istemcilerle de calistirilabilir hale gelmistir.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Visual Studio, Yazilim | Yorum Yok »

Programlama Dillerine Hizli Bir Bakis…

Gönderim Temmuz 29th, 2011

Yil : 1957 , Dil : FORTRAN

FORmulaTRANslation olarak bilinen ve gunumuzde halen kullanilmakta en eski programlama dillerindendir. John Backus tarafindan gelistirilen bu programlama dili; yuksek seviyede bilimsel, matematiksel ve istatistiksel hesaplamalar icin gelistirilmistir. Bu dil halen; havacılık, otomotiv sanayi, kamu ve araştırma kurumları vb… alanlarda kullanilmaktadir.

Kod ornegi ;

 

 

 

 

 

 

 

Kod yazma hizini arttirabilmek icin 1874 yilinda olusturulan QWERTY klavye gunumuze kadar kullanilan bilgisayar dilleri icin bir kolaylik olmustu.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Yazilim | Yorum Yok »

En Cok Tartisilan Iki Programlama Dil : Java & CSharp

Gönderim Temmuz 10th, 2011

En Çok Tartışılan Dil : Java

C#‘ın Microsoft tarafından ortaya atılışından beri C#’ın Java‘ya benzeyip benzemediği, C#’ın Java’dan üstün olmadığı gibi başlıklar yazılım dünyasında en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Internet, iki dilin taraftarları arasındaki polemik düzeyine varan tartışmalar, iki dilin teknik özelliklerini karşılaştıran bilimsel makaleler, her iki dili de benimseyenlerin yaptığı yorumlar ve her iki dili de sevmeyenlerin verdiği beyanatlarla dolu.

 

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Genel, Java, Yazilim | Yorum Yok »

Java ve CSharp Arasındaki Farklar…

Gönderim Temmuz 10th, 2011

Java ve C# Arasındaki Farklar

Bu yazı, Java programlama dili ile Microsoft’un C# (C Sharp) programlama dili arasındaki farklılıkları ele alan bir derlemedir. Maddeler, bu iki dilin platformlar arasındaki farklılıkları ele almaz. Yalnızca dil seviyesinde bulunan birtakım farklıları listelemek için hazırlanmıştır.  Bu derleme, herhangi bir üstünlük ya da bir dilin diğerinden daha iyi olduğunu göstermek için hazırlanmamıştır. Tamamen kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda, C# programlama dili ile uygulama geliştirme durumunda, yararlanılmak için çeşitli kaynaklardan ve kişisel deneyimlerden yola çıkarak hazırlanmıştır.Son olarak bu liste, Java programcılarını hedef alan ve daha çok C# cephesinde bulunan özellikleri öne çıkarmaktadır. Bu yüzden birebir karşılaştırma yazısı olarak da ele alınmayabilir.

Makalenin Devamini Okumak Icin Tiklayiniz!… »

Etiketler: , , , ,
Bulundugu Konu Basliklari Genel, Java, Yazilim | Yorum Yok »

Istatistik

  • 1 Uye
  • 334 Yazi
  • 16 Yorum Var